Diodes Incorporated BZX84B5V6-7-F
Part No.:
BZX84B5V6-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B5V6-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84B5V6-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B5V6-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B5V6-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84B5V6-7-F.
Image BZX84B5V6-7-F BZX84B5V6Q-7-F BZX84B5V6Q-13-F
Part Number BZX84B5V6-7-F BZX84B5V6Q-7-F BZX84B5V6Q-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±2% ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)