Rohm Semiconductor BZX84B7V5LFHT116
Part No.:
BZX84B7V5LFHT116
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B7V5LFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 250MW SSD3
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84B7V5LFHT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B7V5LFHT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B7V5LFHT116?
Image BZX84B7V5LFHT116
Part Number BZX84B7V5LFHT116
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±2%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 5 V
Operating Temperature 150°C (TJ)