Rohm Semiconductor BZX84B7V5LYT116
Part No.:
BZX84B7V5LYT116
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B7V5LYT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84B7V5LYT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B7V5LYT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B7V5LYT116?
Image BZX84B7V5LYT116
Part Number BZX84B7V5LYT116
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±2%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 5 V
Operating Temperature 150°C (TJ)