onsemi BZX84C10
Part No.:
BZX84C10
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C10.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C10.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C10 pin diagram, BZX84C10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C10LT1G BZX84C10LT1 BZX84C10_D87Z BZX84C10LT3G BZX84C10_S00Z
Part Number BZX84C10LT1G BZX84C10LT1 BZX84C10_D87Z BZX84C10LT3G BZX84C10_S00Z
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - BZX84CxxxLT1G -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V 10 V 10 V 10 V 10.05 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±5%
Power - Max 250 mW 225 mW 350 mW 250 mW 550 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms 20 Ohms 20 Ohms 20 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V 200 nA @ 7 V 200 nA @ 7 V 200 nA @ 7 V 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA