onsemi BZX84C10LT1
Part No.:
BZX84C10LT1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C10LT1.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23
Series:
BZX84CxxxLT1
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C10LT1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C10LT1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C10LT1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C10LT1.
Image BZX84C10LT1G BZX84C10LT1
Part Number BZX84C10LT1G BZX84C10LT1
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V 10 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)