onsemi BZX84C11
Part No.:
BZX84C11
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C11.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C11 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C11?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C11.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C11 pin diagram, BZX84C11 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C11LT1G BZX84C11LT1 BZX84C11_D87Z BZX84C11
Part Number BZX84C11LT1G BZX84C11LT1 BZX84C11_D87Z BZX84C11
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V 11 V 11 V 11 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW 225 mW 350 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms 20 Ohms 20 Ohms 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C