Diodes Incorporated BZX84C11Q-7-F
Part No.:
BZX84C11Q-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C11Q-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±5.45%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C11Q-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C11Q-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C11Q-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C11Q-7-F.
Image BZX84C11Q-7-F
Part Number BZX84C11Q-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Tolerance ±5.45%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)