onsemi BZX84C12ET1G
Part No.:
BZX84C12ET1G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C12ET1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C12ET1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C12ET1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C12ET1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C12ET1G.
Image BZX84C12ET1G
Part Number BZX84C12ET1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±5%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)