Micro Commercial Co BZX84C12-TP
Part No.:
BZX84C12-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C12-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C12-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C12-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C12-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C12-TP.
Image BZX84C12-TP BZX84C12HE3-TP BZX84C12W-TP BZX84C12WHE3-TP
Part Number BZX84C12-TP BZX84C12HE3-TP BZX84C12W-TP BZX84C12WHE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V 12 V 12 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5.42%
Power - Max 350 mW 350 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 1.2 V @ 100 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)