onsemi BZX84C15LT3
Part No.:
BZX84C15LT3
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C15LT3.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C15LT3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C15LT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C15LT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C15LT3.
Image BZX84C15LT3G BZX84C15LT3
Part Number BZX84C15LT3G BZX84C15LT3
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V 15 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V 50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)