Diodes Incorporated BZX84C15W-7
Part No.:
BZX84C15W-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C15W-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 200MW SOT323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-323
1. How to order BZX84C15W-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C15W-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C15W-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C15W-7.
Image BZX84C15W-7-F BZX84C15W-7
Part Number BZX84C15W-7-F BZX84C15W-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V 15 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C