onsemi BZX84C18
Part No.:
BZX84C18
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C18.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C18.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C18 pin diagram, BZX84C18 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C18LT1G BZX84C18LT3G BZX84C18LT1 BZX84C18LT3 BZX84C18ET3G
Part Number BZX84C18LT1G BZX84C18LT3G BZX84C18LT1 BZX84C18LT3 BZX84C18ET3G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 BZX84CxxxLT1 -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V 18 V 18 V 18 V 18 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 12.6 V 50 nA @ 12.6 V 50 nA @ 12.6 V 50 nA @ 12.6 V 50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA