onsemi BZX84C18LT3G
Part No.:
BZX84C18LT3G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C18LT3G.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 250MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1G
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C18LT3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C18LT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C18LT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C18LT3G.
Image BZX84C18LT3G
Part Number BZX84C18LT3G
Manufacturer onsemi
Series BZX84CxxxLT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±6%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)