Diodes Incorporated BZX84C18-7-F
Part No.:
BZX84C18-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C18-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C18-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C18-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C18-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C18-7-F.
Image BZX84C18-7-F BZX84C18Q-7-F BZX84C18W-7-F BZX84C18Q-13-F BZX84C18T-7-F
Part Number BZX84C18-7-F BZX84C18Q-7-F BZX84C18W-7-F BZX84C18Q-13-F BZX84C18T-7-F
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V 18 V 18 V 18 V 18 V
Tolerance ±6% ±6.39% ±6% ±6.39% ±6%
Power - Max 300 mW 300 mW 200 mW 300 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA