Rohm Semiconductor BZX84C18VLYT116
Part No.:
BZX84C18VLYT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C18VLYT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 250MW SOT23
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±6.39%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C18VLYT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C18VLYT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C18VLYT116?
Image BZX84C18VLYT116
Part Number BZX84C18VLYT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±6.39%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 13 V
Operating Temperature 150°C (TJ)