onsemi BZX84C20
Part No.:
BZX84C20
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C20.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C20 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C20.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C20 pin diagram, BZX84C20 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C20LT1G BZX84C20LT3 BZX84C20LT1 BZX84C20_L99Z BZX84C20
Part Number BZX84C20LT1G BZX84C20LT3 BZX84C20LT1 BZX84C20_L99Z BZX84C20
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 BZX84CxxxLT1 - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V 20 V 20 V 20.15 V 20 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±5% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW 225 mW 550 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 20 Ohms 55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 14 V 50 nA @ 14 V 50 nA @ 14 V 50 nA @ 14 V 50 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA