Rohm Semiconductor BZX84C24VLYFHT116
Part No.:
BZX84C24VLYFHT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C24VLYFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 250MW SOT23
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±5.83%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C24VLYFHT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C24VLYFHT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C24VLYFHT116?
Image BZX84C24VLYFHT116
Part Number BZX84C24VLYFHT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Tolerance ±5.83%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 17 V
Operating Temperature 150°C (TJ)