onsemi BZX84C27LT3G
Part No.:
BZX84C27LT3G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C27LT3G.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 250MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1G
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C27LT3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C27LT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C27LT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C27LT3G.
Image BZX84C27LT3G
Part Number BZX84C27LT3G
Manufacturer onsemi
Series BZX84CxxxLT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
Tolerance ±7%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)