Central Semiconductor Corp BZX84C27 TR
Part No.:
BZX84C27 TR
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C27 TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C27 TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C27 TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C27 TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C27 TR.
Image BZX84C27 TR
Part Number BZX84C27 TR
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C