Rohm Semiconductor BZX84C2V7LT116
Part No.:
BZX84C2V7LT116
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C2V7LT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 250MW SSD3
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±7.41%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84C2V7LT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C2V7LT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C2V7LT116?
Image BZX84C2V7LT116
Part Number BZX84C2V7LT116
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Tolerance ±7.41%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ)