Diodes Incorporated BZX84C36TS-7-F
Part No.:
BZX84C36TS-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C36TS-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER ARRAY 36V SOT363
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Product Status:
Obsolete
Configuration:
3 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-363
1. How to order BZX84C36TS-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C36TS-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C36TS-7-F?
Image BZX84C36TS-7-F
Part Number BZX84C36TS-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Configuration 3 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V
Tolerance ±6%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C