Rohm Semiconductor BZX84C3V3LFHT116
Part No.:
BZX84C3V3LFHT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C3V3LFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 250MW SSD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±6.06%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84C3V3LFHT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C3V3LFHT116 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C3V3LFHT116?
Image BZX84C3V3LFHT116
Part Number BZX84C3V3LFHT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Tolerance ±6.06%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ)