onsemi BZX84C3V3LT3
Part No.:
BZX84C3V3LT3
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C3V3LT3.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C3V3LT3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C3V3LT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C3V3LT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C3V3LT3.
Image BZX84C3V3LT3G BZX84C3V3LT3
Part Number BZX84C3V3LT3G BZX84C3V3LT3
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Obsolete Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V 3.3 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms 95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)