Micro Commercial Co BZX84C3V6HE3-TP
Part No.:
BZX84C3V6HE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Description:
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C3V6HE3-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C3V6HE3-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C3V6HE3-TP?
Image BZX84C3V6HE3-TP
Part Number BZX84C3V6HE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)