Micro Commercial Co BZX84C3V6W-TP
Part No.:
BZX84C3V6W-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C3V6W-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOT323
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-323
1. How to order BZX84C3V6W-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C3V6W-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C3V6W-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C3V6W-TP.
Image BZX84C3V6W-TP BZX84C3V6WHE3-TP
Part Number BZX84C3V6W-TP BZX84C3V6WHE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - -
Package/Case SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 3.6 V
Tolerance ±5% ±5.56%
Power - Max 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 100 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)