onsemi BZX84C43LT1G
Part No.:
BZX84C43LT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C43LT1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 43V 250MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
43 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C43LT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C43LT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C43LT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C43LT1G.
Image BZX84C43LT1G
Part Number BZX84C43LT1G
Manufacturer onsemi
Series BZX84CxxxLT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Tolerance ±7%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)