onsemi BZX84C4V3
Part No.:
BZX84C4V3
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C4V3.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C4V3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C4V3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C4V3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C4V3.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C4V3 pin diagram, BZX84C4V3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C4V3LT1G BZX84C4V3LT3G BZX84C4V3LT1 BZX84C4V3 BZX84C4V3
Part Number BZX84C4V3LT1G BZX84C4V3LT3G BZX84C4V3LT1 BZX84C4V3 BZX84C4V3
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V 4.3 V 4.3 V 4.3 V 4.3 V
Tolerance ±7% ±7% ±7% ±7% ±7%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 350 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA