Diodes Incorporated BZX84C4V7W-7
Part No.:
BZX84C4V7W-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C4V7W-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOT323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323
1. How to order BZX84C4V7W-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C4V7W-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C4V7W-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C4V7W-7.
Image BZX84C4V7W-7-F BZX84C4V7W-7
Part Number BZX84C4V7W-7-F BZX84C4V7W-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.7 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C