Diodes Incorporated BZX84C51-7
Part No.:
BZX84C51-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C51-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C51-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C51-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C51-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C51-7.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C51-7 pin diagram, BZX84C51-7 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C51-7-F BZX84C51-7
Part Number BZX84C51-7-F BZX84C51-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V 51 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 180 Ohms 180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 35.7 V 100 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C