Nexperia USA Inc. BZX84-C5V1,235
Part No.:
BZX84-C5V1,235
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84-C5V1,235.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C