Diotec Semiconductor BZX84C5V1-AQ
Part No.:
BZX84C5V1-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V1-AQ.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C5V1-AQ on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V1-AQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V1-AQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C5V1-AQ.
Image BZX84C5V1 BZX84C5V1-AQ BZX84C5V1-AQ BZX84C5V1-AQ
Part Number BZX84C5V1 BZX84C5V1-AQ BZX84C5V1-AQ BZX84C5V1-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Strip Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.1 V 5.1 V 5.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)