onsemi BZX84C5V1ET1
Part No.:
BZX84C5V1ET1
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V1ET1.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C5V1ET1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V1ET1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V1ET1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C5V1ET1.
Image BZX84C5V1ET1 BZX84C5V1ET1G
Part Number BZX84C5V1ET1 BZX84C5V1ET1G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.1 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)