onsemi BZX84C5V6
Part No.:
BZX84C5V6
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C5V6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C5V6.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C5V6 pin diagram, BZX84C5V6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C5V6LT1G BZX84C5V6LT3G BZX84C5V6ET3G BZX84C5V6LT3 BZX84C5V6ET1G
Part Number BZX84C5V6LT1G BZX84C5V6LT3G BZX84C5V6ET3G BZX84C5V6LT3 BZX84C5V6ET1G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G - BZX84CxxxLT1 -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±7% ±7% ±7% ±7% ±7%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA