onsemi BZX84C5V6LT3
Part No.:
BZX84C5V6LT3
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V6LT3.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C5V6LT3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V6LT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V6LT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C5V6LT3.
Image BZX84C5V6LT3G BZX84C5V6LT3
Part Number BZX84C5V6LT3G BZX84C5V6LT3
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±7% ±7%
Power - Max 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)