Micro Commercial Co BZX84C5V6WHE3-TP
Part No.:
BZX84C5V6WHE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V6WHE3-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOT323
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7.14%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323
1. How to order BZX84C5V6WHE3-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V6WHE3-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V6WHE3-TP?
Image BZX84C5V6WHE3-TP
Part Number BZX84C5V6WHE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±7.14%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)