Nexperia USA Inc. BZX84-C6V2,215
Part No.:
BZX84-C6V2,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84-C6V2,215.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C