onsemi BZX84C6V2ET1G
Part No.:
BZX84C6V2ET1G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V2ET1G.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C6V2ET1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V2ET1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V2ET1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C6V2ET1G.
Image BZX84C6V2ET1G
Part Number BZX84C6V2ET1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±6%
Power - Max 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)