Rohm Semiconductor BZX84C6V2LFHT116
Part No.:
BZX84C6V2LFHT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V2LFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 250MW SSD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6.45%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84C6V2LFHT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V2LFHT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V2LFHT116?
Image BZX84C6V2LFHT116
Part Number BZX84C6V2LFHT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±6.45%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Operating Temperature 150°C (TJ)