onsemi BZX84C6V8
Part No.:
BZX84C6V8
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C6V8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C6V8.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C6V8 pin diagram, BZX84C6V8 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C6V8LT1G BZX84C6V8LT3G BZX84C6V8LT1 BZX84C6V8 BZX84C6V8LT
Part Number BZX84C6V8LT1G BZX84C6V8LT3G BZX84C6V8LT1 BZX84C6V8 BZX84C6V8LT
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Obsolete Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V 6.8 V 6.8 V 6.8 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±5% ±6%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA - 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) - -65°C ~ 150°C (TJ)