onsemi BZX84C6V8LT
Part No.:
BZX84C6V8LT
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8LT.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C6V8LT on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8LT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8LT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C6V8LT.
Image BZX84C6V8LT1G BZX84C6V8LT3G BZX84C6V8LT1 BZX84C6V8LT BZX84C6V8LT3
Part Number BZX84C6V8LT1G BZX84C6V8LT3G BZX84C6V8LT1 BZX84C6V8LT BZX84C6V8LT3
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - BZX84CxxxLT1
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V 6.8 V 6.8 V 6.8 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA