Diodes Incorporated BZX84C6V8Q-7-F
Part No.:
BZX84C6V8Q-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8Q-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C6V8Q-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8Q-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8Q-7-F?
Image BZX84C6V8Q-7-F BZX84C6V8Q-13-F
Part Number BZX84C6V8Q-7-F BZX84C6V8Q-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V
Tolerance ±5.88% ±5.88%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)