Central Semiconductor Corp BZX84C6V8 TR PBFREE
Part No.:
BZX84C6V8 TR PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8 TR PBFREE.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C6V8 TR PBFREE on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8 TR PBFREE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8 TR PBFREE?
Image BZX84C6V8 TR PBFREE
Part Number BZX84C6V8 TR PBFREE
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C