onsemi BZX84C7V5
Part No.:
BZX84C7V5
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C7V5.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C7V5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C7V5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C7V5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C7V5.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C7V5 pin diagram, BZX84C7V5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C7V5LT1G BZX84C7V5LT1 BZX84C7V5 BZX84C7V5_D87Z BZX84C7V5
Part Number BZX84C7V5LT1G BZX84C7V5LT1 BZX84C7V5 BZX84C7V5_D87Z BZX84C7V5
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Active Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V 7.5 V 7.5 V 7.5 V 7.5 V
Tolerance ±5% ±5% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW 350 mW 350 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 5 V 1 µA @ 5 V 1 µA @ 5 V 1 µA @ 5 V 1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA