onsemi BZX84C8V2
Part No.:
BZX84C8V2
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C8V2.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C8V2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C8V2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C8V2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C8V2.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C8V2 pin diagram, BZX84C8V2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C8V2LT1G BZX84C8V2LT3G BZX84C8V2_D87Z BZX84C8V2 BZX84C8V2LT1
Part Number BZX84C8V2LT1G BZX84C8V2LT3G BZX84C8V2_D87Z BZX84C8V2 BZX84C8V2LT1
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G - - BZX84CxxxLT1
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V 8.2 V 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5% ±6% ±6% ±5%
Power - Max 250 mW 250 mW 350 mW 350 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 700 nA @ 5 V 700 nA @ 5 V 700 nA @ 5 V 700 nA @ 5 V 700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA