Rohm Semiconductor BZX84C9V1LYT116
Part No.:
BZX84C9V1LYT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C9V1LYT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 250MW SOT23
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6.04%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C9V1LYT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C9V1LYT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C9V1LYT116?
Image BZX84C9V1LYT116
Part Number BZX84C9V1LYT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Tolerance ±6.04%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V
Operating Temperature 150°C (TJ)