Central Semiconductor Corp BZX84C9V1 TR
Part No.:
BZX84C9V1 TR
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C9V1 TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84C9V1 TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C9V1 TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C9V1 TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C9V1 TR.
Image BZX84C9V1 TR
Part Number BZX84C9V1 TR
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C