onsemi BZX85C10TR5K
Part No.:
BZX85C10TR5K
Manufacturer:
onsemi
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 10V 1W DO204AL
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order BZX85C10TR5K on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C10TR5K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C10TR5K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C10TR5K.
Image BZX85C10TR5K
Part Number BZX85C10TR5K
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)