onsemi BZX85C11
Part No.:
BZX85C11
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX85C11.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 1W DO41
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 7.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order BZX85C11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C11?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C11.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX85C11 pin diagram, BZX85C11 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX85C11 BZX85C11TR5K BZX85C11_T50R BZX85C11_T50A
Part Number BZX85C11 BZX85C11TR5K BZX85C11_T50R BZX85C11_T50A
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V 11 V 11 V 11 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 7.7 V 500 nA @ 7.7 V 500 nA @ 7.7 V 500 nA @ 7.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C