onsemi BZX85C18TR5K
Part No.:
BZX85C18TR5K
Description:
DIODE ZENER 18V 1W DO41
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 12.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
DO-41
1. How to order BZX85C18TR5K on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C18TR5K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C18TR5K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C18TR5K.
Image BZX85C18TR5K
Part Number BZX85C18TR5K
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 12.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)