onsemi BZX85C24
Part No.:
BZX85C24
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX85C24.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 1W DO41
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
DO-41
1. How to order BZX85C24 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C24 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C24.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX85C24 pin diagram, BZX85C24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX85C24-ON BZX85C24-T50R BZX85C24_T50A BZX85C24 BZX85C24-T50R
Part Number BZX85C24-ON BZX85C24-T50R BZX85C24_T50A BZX85C24 BZX85C24-T50R
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Box (TB) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
Tolerance ±6% ±5% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 17 V 500 nA @ 17 V 500 nA @ 17 V 500 nA @ 17 V 500 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C